ODKLESZCZ SIĘ OD MOJEGO PSA ❌🕷❌

 

Kleszcze czyhają na nasze czworonogi 365 dni w roku, a to, że ich nie widzimy gołym okiem, nie znaczy, że ich nie ma. Owszem ich aktywność jest zdecydowanie mniejsza, zwłaszcza, gdy temperatury spadają poniżej zera, ale mitem jest przekonanie, że w tym okresie nie są one groźne. W ostatnich latach, gdy zimy nie są bardzo mroźne, a ciepło robi się już w lutym, warto zachować szczególną uwagę i odpowiednio zabezpieczyć swojego psa.

 

JAKIE CHOROBY PRZENOSZĄ KLESZCZE❓

Najczęstsze choroby odkleszczowe występujące u psów to babeszjoza i borelioza.
Kleszcze przenoszące babeszjozę i boreliozę występują na znacznym terytorium Polski. Babeszjoza powoduje ciężką niedokrwistość u psa i nieleczona jest dla niego śmiertelna. Natomiast borelioza z czasem atakuje wiele narządów psa, m.in. powoduje bóle stawów, które prowadzą do zwyrodnień i problemów z poruszaniem. Borelioza może mieć długi okres wylęgania, od 2-6 miesięcy, co często utrudnia prawidłowe zdiagnozowanie psa, bo nie od razu objawy występujące przykładowo w grudniu połączy się z tym, że kleszcz zaatakował czworonoga kilka miesięcy wcześniej w wakacje.

☑️ Objawy babeszjozy: osłabienie, letarg, czerwony mocz, żółknięcie skóry i gorączka.

☑️ Objawy boreliozy: w pierwszym etapie można zaobserwować rumień, co nie zawsze u każdego psa ze względu na sierść jest zauważalne. W dalszym etapie, nawet po kilku miesiącach od ukąszenia, obserwuje się gorączkę, apatię, osłabienie apetytu. W zaawansowanym etapie choroby może dojść do zaburzeń funkcjonowania organów i układów, np. niewydolności nerek lub czucia kończyn.

 

GDZIE SZUKAĆ KLESZCZY U PSA❓

Oczywiście warto przeglądać psa dokładnie w każdym miejscu – szczególnie po spacerze po łąkach, lasach czy też parkach. Ale jest też kilka miejsc, które kleszcze sobie najbardziej upodobały u naszych czworonogów i są to: okolice uszu, ogona, pod pachami, na brzuchu, pod obrożą i szelkami, a także na łapach między palcami.

 

JAK GO BEZPIECZNIE WYCIĄGNĄĆ❓

Zachowaj spokój, usuwanie kleszcza nie jest trudne i nawet robiąc to pierwszy raz jesteśmy w stanie zrobić to dobrze, o ile podejdziemy do tego bez niepotrzebnych nerwów. Uszykuj sobie przyrząd do usuwania kleszczy np. specjalną pęsetę, haczyk lub szczypce – sklepy zoologiczne oferują wiele tego typu narzędzi, warto zaopatrzyć się wcześniej i mieć jedno z nich w domu. Jeżeli nie masz takiego narzędzia, możesz użyć zwykłej pęsety. Przydatny będzie również preparat do odkażania skóry psa po usunięciu kleszcza np. Octanisept.

Jednym ze sposobów jest usuwanie pajęczaka wykręcając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętajmy, że trzeba go uchwycić w taki sposób, by usunąć go w całości. Pęsetę bądź haczyk wsuwamy pod kleszcza i delikatnym ruchem obrotowym usuwamy go ku górze. Druga metoda, którą wielu właścicieli psów preferuje to usuwanie kleszcza pionowym, jednostajnym ruchem ku górze. Należy przy tej metodzie jednak uważać, by nie urwać kleszcza. Jest to bardzo ważne, by nie została głowa bądź jakaś część kleszcza w ciele psa, gdyż może to doprowadzić do stanu zapalnego lub zakażenia.

Jeżeli masz obawy, że zrobisz to nieprawidłowo, udaj się jak najszybciej ze swoim pupilem do weterynarza, by usunąć kleszcza.

 

JAK ZABEZPIECZAĆ PSA❓

Na polskim rynku dostępnych jest wiele form zabezpieczania psów przed kleszczami, od obroży po olejki eteryczne i tabletki. Pamiętaj, że osobą, która w pierwszej kolejności najlepiej doradzi, jaką formę zabezpieczenia zastosować dla Twojego psa będzie jego weterynarz. Środki do zabezpieczania przed kleszczami zazwyczaj są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych, ale część z nich, jak tabletki typu Bravecto, Simparica i inne są dostępne tylko u weterynarza.

Warto pamiętać, że większość środków nie działa odstraszająco, tylko owadobójczo. Kleszcz powinien obumrzeć po wbiciu lub po dłuższym kontakcie ze skórą zwierzęcia. Jeśli znajdziemy opite kleszcze, wtedy faktycznie możliwe, że wybrany środek nie działa.
Nie łączmy samemu różnych środków ochrony przed insektami, skonsultujmy taką możliwość z weterynarzem. Kumulacja środków chemicznych w organizmie twojego psa również może być niebezpieczna.

 

‼️Pamiętaj, że zabezpieczenie nie gwarantuje w 100% ochrony przed wbiciem się kleszcza w Twojego psiaka, dlatego przeglądaj go po każdym spacerze‼️