#WartoWiedzieć

 

WŁAŚCIWY DOTYK – CO TAK NAPRAWDĘ OZNACZA, CZYM JEST I DLACZEGO ODGRYWA TAK WAŻNĄ ROLĘ❓

 

? Głaskanie to czynność, którą uważamy za zupełnie naturalny kontakt z psem. Od małego uczeni jesteśmy, że psa można „pogłaskać”. Jest to tak bardzo naturalne, że rzadko zastanawiamy się, jak i czy każdy pies lubi głaskanie. Tymczasem warto znać elementarne zasady panujące na „mapie” psiego ciała.

 

? Zanim omówimy miejsca i sposób, w jaki należy głaskać psa należy nadmienić, że nie każdy pies lubi być dotykany – zwłaszcza przez obcych. Niemalże żaden człowiek nie byłby zadowolony, gdyby nagle ktoś obcy zaczął go przytulać czy głaskać po głowie. Dlaczego z psem miałoby być inaczej?

Mając na uwadze fakt, że psy mają różne charaktery możemy spodziewać się różnorakiej reakcji. Jeden delikatnie się odsunie, drugi nie omieszka pokazać zębów. Zanim przejdziemy do fizycznego kontaktu z psem pozwólmy mu zbliżyć się do nas jako pierwszemu i zapoznać z naszym zapachem.

 

? Kiedy wiemy już, że możemy pogłaskać psa pozostaje pytanie – JAK TO ZROBIĆ? ?
Należy pamiętać, żeby nie nachylać się bezpośrednio nad psem oraz nie kierować swojej ręki na jego głowę. Okolice pyska, łap, ogona i brzucha to dla psa bardzo wrażliwe strefy, które nie są zarezerwowane dla nowopoznanych osób.

Bezpiecznie będzie pogłaskać psa spokojnym, długim ruchem po wierzchu, a także boku jego tułowia. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel pozwoli nam na więcej – możemy podarować mu głaskanie po klatce piersiowej, na pewno miło nas dzięki temu zapamięta.

 

? Podsumowując – pamiętajmy, żeby szanować strefę komfortu psa niezależnie od tego, czy jest on naszym własnym, zaprzyjaźnionym, czy nowo poznanym psyjacielem. Dotyk odgrywa ważną rolę w relacjach psio-ludzkich. Źle poprowadzony może skutecznie zrazić psa, natomiast poprawne, spokojne ruchy z całą pewnością pomogą w zbudowaniu silnej więzi opartej na szacunku i wzajemnym zaufaniu… Czyż nie tego właśnie chcemy? ??

 

#FundacjaWartaGoldena #WartaEdukuje