#WartoWiedzieć

 

Obecność psa w domu często jest marzeniem zarówno dorosłych, jak i małych domowników. Wyobrażenie małej puchatej kulki sprawia, że łatwo można zapomnieć o tym, że z posiadaniem psa wiąże się wiele konsekwencji, z którymi trzeba się liczyć. W przypadku adopcji psa, satysfakcja z pomocy potrzebującemu zwierzakowi również potrafi przesłonić ewentualne problemy, które mogą się pojawić wraz z psem, zwłaszcza w pierwszym okresie, tzw. adaptacyjnym. ??

 

Podpowiadamy, jak przygotować dzieci na adopcję psa i czego wspólnie powinniście się nauczyć, abyście mogli zbudować relację opartą na zaufaniu i obustronnym szacunku.

 

? Komunikacja
Najważniejsze, co domownicy powinni wiedzieć to sposób w jaki pies „mówi”. Zanim zwierzę przekroczy próg Waszego domu poświęćcie wspólnie czas na naukę psiej komunikacji. Oczy, uszy, pysk, głowa, łapy, ogon, postawa ciała – pies komunikuje się wszystkimi częściami ciała. Robi to w sposób subtelny, często trudny do zauważenia.
Jeśli chcesz zapewnić psu i dziecku wspólny komfort oraz bezpieczeństwo podczas przebywania razem, zajrzyjcie do książek, obejrzyjcie filmy w Internecie, na podstawie których dowiecie się jak rozumieć psie zachowania, jak pies okazuje strach, zniecierpliwienie, czy złość; kiedy jest radosny, a kiedy nadmiernie podekscytowany lub sfrustrowany? Możesz też poszukać specjalisty, który wytłumaczy Waszej rodzinie, na co szczególnie zwracać uwagę.
Pamiętaj! Komunikacja to nie tylko merdanie ogonem i nie każdy ruch ogona oznacza radość.

 

? Przestrzeń
Pies, który trafia do nowego domu nie ma świadomości, że jego życie właśnie ma szansę zmienić się na lepsze. Może natomiast być w ogromnym stresie, czuć niepewność, brak znanego mu dotąd otoczenia (niezależnie jakie ono było), a co za tym idzie potrzebuje czasu i przestrzeni na zapoznanie się z nowym miejscem i ludźmi. Wybierz wspólnie z dzieckiem gdzie przygotujecie posłanie psa i przypominaj, że to jest jego miejsce, w którym zawsze ma mieć zagwarantowany spokój. Podkreślaj, że pies zawsze bezwzględnie potrzebuje spokoju kiedy je i kiedy odpoczywa. Naucz dziecko, żeby w pierwszych dniach nie podchodziło do psa, nie inicjowało kontaktu, nie naruszało jego przestrzeni. Wytłumacz, że wykorzystacie wiedzę, którą wcześniej nabyliście i będzie obserwować psa, tak jak on będzie obserwował Was. Przypomnij, żeby spokojnie reagowało na psa, nawet kiedy ten będzie podchodził i szukał kontaktu. Wyjaśnij, że gwałtowne ruchy, krzyki, mogą go
przestraszyć i zniechęcić do dalszego poznawania.

 

? Zasada dobrowolności
Miej na uwadze, że nie każde dziecko od razu będzie reagowało pozytywnie na psa i będzie chciało spędzać z nim czas. Czym innym jest oglądanie zwierzęcia na rysunku w książeczce, bajce, czy nawet na spacerze, a czym innym przebywanie z nim stale w domu. Zadbaj o to, aby dziecko nie czuło się przymuszone do kontaktu z psem. Zapewnij mu komfortową przestrzeń i ucz tego, że zarówno pies, jak i dziecko, mogą potrzebować od siebie odpoczynku. I to jest ok. Obowiązki pełnione wobec psa zawsze są odpowiedzialnością dorosłego. Jeśli dziecko chce w nich uczestniczyć, to super – pozwól mu na to! Ale nie zmuszaj. Dziecko tak samo potrzebuje czasu na adaptację do nowej sytuacji, jak pies. Wytłumacz dziecku te zasady, zanim pies pojawi się w Waszym domu.

 

? Zabawa
Obecnie jesteśmy często zarzucani przez media społecznościowe licznymi nagraniami interakcji dzieci z psami. Nazywane są one świetną zabawą i cieszą się powszechną aprobatą oglądających. Pamiętaj jednak, że nie wszystko co dzieje się między dzieckiem a psem jest zabawą. Bardzo często przekracza się granice zarówno zwierzęcia, jak i dziecka. To nie buduje właściwej relacji. To do Ciebie należy odpowiedzialność za to jak wygląda ich zabawa. Odwołuj się do wiedzy o psiej komunikacji, obserwuj reakcje psa. Pokaż dziecku w jaki sposób, bezpieczny dla niego i dla psa, może się bawić. Pooglądajcie w sklepie zoologicznym lub nauczcie się robić własnoręcznie zabawki dla psów. Możliwości jest wiele – korzystajcie!

 

#FundacjaWartaGoldena #WartaEdukuje #PiesiDziecko