#WartoWiedzieć

 

ODKLESZCZ SIĘ OD MOJEGO PSA‼️ ?

 

? Sezon na kleszcze trwa praktycznie cały rok i choć wydaje nam się, że zaczyna się on wraz z pierwszym wiosennym wzrostem temperatur i kończy późną jesienią, gdy przychodzą pierwsze chłody, to są to tylko pozory.

 

? Kleszcze czyhają na nasze czworonogi 365 dni w roku, a to, że ich nie widzimy gołym okiem, nie znaczy, że ich nie ma. Owszem ich aktywność jest zdecydowanie mniejsza, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera, ale mitem jest przekonanie, że w tym okresie nie są one groźne. Niektóre z nich aktywizują się już przy temperaturze kilku stopni powyżej zera, co oznacza, że przy tak łagodnych zimach, jakie mamy obecnie w Polsce stanowią one nieustanne zagrożenie i tak naprawdę wystarczy jeden dzień, gdy temperatura była nieznacznie na plusie, by kleszcz przebudził się i zaczął szukać pożywienia.

 

Na wielu grupach facebookowych miłośnicy psów często przestrzegają innych właścicieli opisując historie o tym, jak właśnie z zimowego spaceru po lesie lub parku wrócili do domu z pasażerami na gapę, których znaleźli na sierści swojego zwierzaka. Takich historii jest wiele i dowodzą one temu, że kleszcz nie śpi, a także, że nie powinno się ignorować tych doniesień i zabezpieczać swojego psa najlepiej cały rok, żeby ustrzec go przed niebezpiecznymi chorobami, które roznoszą kleszcze.

 

JAKIE CHOROBY ROZNOSZĄ KLESZCZE❓

 

Najczęstsze choroby odkleszczowe występujące u psów to borelioza i babeszjoza.

 

☑️ Kleszcze przenoszące babeszjozę i boreliozę występują na znacznym terytorium Polski. Babeszjoza powoduje ciężką niedokrwistość u psa i nieleczona jest dla niego śmiertelna. Natomiast borelioza z czasem atakuje wiele narządów psa, m.in. powoduje bóle stawów, które prowadzą do zwyrodnień i problemów z poruszaniem.

 

☑️ Objawy babeszjozy: osłabienie, letarg, czerwony mocz, zółknięcie skóry i gorączka.

 

☑️ Borelioza zwana również chorobą z Lyme może mieć długi okres wylęgania, od 2-6 miesięcy, co często utrudnia prawidłowe zdiagnozowanie psa, bo nie od razu objawy występujące przykładowo w grudniu połączy się z tym, że kleszcz zaatakował czworonoga kilka miesięcy wcześniej w wakacje.

 

☑️ Objawy boreliozy: w pierwszym etapie można zaobserwować rumień, co nie zawsze u każdego psa ze względu na sierść jest zauważalne. W dalszym etapie, nawet po kilku miesiącach od ukąszenia, obserwuje się gorączkę, apatię, osłabienie apetytu. W zaawansowanym etapie choroby może dojść do zaburzeń funkcjonowania organów i układów, np. niewydolności nerek lub czucia kończyn.

 

GDZIE SZUKAĆ KLESZCZY U PSA❓

 

☑️ Oczywiście warto przeglądać psa dokładnie w każdym miejscu, a szczególnie po każdym spacerze po łąkach, lasach czy też parkach. Ale jest kilka miejsc, które kleszcze sobie najbardziej lubują u naszych czworonogów i są to: okolice uszu, ogona, pod pachami, na brzuchu, pod obrożą i szelkami, a także na łapach między palcami.

 

☑️ Pomimo to pamiętajcie, by mieć oczy dookoła głowy, bo kleszcz potrafi wbić się wszędzie.

 

JAK ZABEZPIECZAĆ❓

 

☑️ Na polskim rynku dostępnych jest wiele form zabezpieczania psów przed kleszczami, od obroży po olejki eteryczne i tabletki. Pamiętaj, że osobą, która w pierwszej kolejności najlepiej doradzi, jaką formę zabezpieczenia zastosować dla Twojego psa będzie jego weterynarz. Środki do zabezpieczania przed kleszczami zazwyczaj są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych, część z nich, takich jak tabletki typu Bravecto, Simparica i inne są dostępne na receptę i można je wykupić u weterynarza.

 

‼️ Pamiętaj, że zabezpieczenie nie gwarantuje w 100%, że kleszcz się nie wbije w Twojego psiaka, dlatego regularnie przeglądaj go po każdym leśnym spacerze ‼️

 

#FundacjaWartaGoldena #WartaEdukuje #Kleszcze