#WartoWiedzieć

 

Odrobaczanie to bardzo ważne zadanie, o którym warto pamiętać w trosce o zdrowie naszego psa. Regularne odrobaczanie zapobiega infekcjom pasożytów jelitowych, które mogą spowodować poważne problemy zdrowotne u psów.

 

 

Ważna jest również odpowiednia higiena oraz kontrola środowiska, w którym przebywa zwierzę.

 

🔵 Co to jest odrobaczanie i na czym polega?
Odrobaczenie psa to proces eliminacji pasożytów jelitowych z organizmu psa. Najpopularniejsza metoda na odrobaczanie psa to zastosowanie tabletki, krople lub pasty, które podaje się psu z niewielką ilością pokarmu lub na czczo. Należy pamiętać, że wybierając preparat najlepiej zasięgnąć porady weterynarza, który weźmie pod uwagę wiek, wagę i stan zdrowia naszego psa.

 

🔵 Skąd biorą się pasożyty jelitowe?
Do zarażenia pasożytami dochodzi najczęściej poprzez kontakt z chorymi zwierzętami i/ lub wąchanie, jedzenie oraz lizanie odchodów tych zwierząt. Niebezpieczne jest również zjadanie ziemi czy trawy, na której mogą znajdować się jaja pasożytów mające zdolność przetrwania w środowisku przez długi czas. Niektóre pasożyty mogą przenosić się poprzez zanieczyszczoną żywność lub wodę. Nosicielami pasożytów wewnętrznych są również pasożyty zewnętrzne. Pies może zarazić się tasiemcem zjadając pchłę, która była jego nosicielką. Możliwe jest również wniesienie przez człowieka pasożytów do domu na butach czy ubraniach.

 

🔵 Jakie są rodzaje pasożytów?
W Polsce najpopularniejsze pasożyty jelitowe psów to: glisty, tasiemce, tęgoryjce oraz włosogłówka.

 

🔵 Jakie są objawy obecności pasożyta jelitowego w psim organizmie?
Najczęściej występującymi objawami zarażenia się pasożytami są: spadek masy ciała, biegunka lub zaparcia, wymioty, zahamowanie wzrostu u szczeniąt, zmatowienie sierści, świąd w okolicach odbytu, brak apetytu. Niektóre z pasożytów są widoczne gołym okiem w kale.

 

🔵 Kiedy odrobaczać psa i jak wyleczyć go z pasożytów?
Jeżeli w twoim domu pojawił się szczeniak, pierwsze odrobaczenie powinno odbyć się już w drugim tygodniu życia, a kolejne dawki podane dokładnie co dwa tygodnie. Do ukończenia pierwszego roku życia powinien być odrobaczany co cztery tygodnie. W przypadku psów dorosłych odrobaczanie zależy od wieku, diety, stanu zdrowia psiaka i środowiska w jakim żyje na co dzień. Zaleca się odrobaczanie co 3-4 miesiące (nie rzadziej niż 2 razy w roku) lub wykonywanie profilaktycznie badania kału. Jeżeli pies ma problem ze zjadaniem odpadów lub odchodów podczas spacerów, należy odrobaczać i badać kał o wiele częściej, ponieważ bardziej narażony jest na zarażenie.

 

ℹ️ Odrobaczanie nie działa zapobiegawczo, a pozbywa się jedynie pasożytów, które obecnie znajdują się w organizmie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na podawanie leków czy badanie kału ważna jest regularność.

 

ℹ️ W profilaktyce przeciwpasożytniczej bardzo ważne jest zachowanie higieny oraz regularne sprzątanie odchodów zwierząt domowych, co ogranicza zanieczyszczenie środowiska inwazyjnymi formami rozwojowymi pasożytów.