Przestawiamy naszą subiektywną listę książek, które są warte przeczytania:

CO MÓWI MÓJ PIES CZYLI JAK ZROZUMIEĆ JĘZYK PSA – Susie Green

Wszyscy wiemy, że psy potrafią „mówić” – ale jak odczytać to, co chcą nam przekazać? Językiem ciała zwierzęta domowe nie tylko wyrażają własne potrzeby i uczucia, ale także komunikują się z człowiekiem.

Z książki dowiesz się, dlaczego zrozumienie mowy ciała jest tak istotne i jak wielka jest siła dotyku. Nauczysz się rozpoznawać, kie dy zwierzak jest nieszczęśliwy. W poradniku tym omówiono także wpływ ewolucji na zachowanie psa oraz to, w jakim stopniu rasa determinuje charakter zwierzęcia. Czy twój pies jest tak mądry, jak ci się wydaje? Czy szósty zmysł psa może ustrzec przed niebezpieczeństwem? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, koniecznie sięgnij po tę książkę!

DLACZEGO TWÓJ PIES ZACHOWUJE SIĘ W TEN SPOSÓB? – S. Coren

Wyjątkowy przewodnik po psiej naturze, w którym autor, dr Stanley Coren, odtwarza historię ewolucji poszczególnych ras i pokazuje, które psy są wprost stworzone do dominacji lub wręcz agresji, a które do współpracy z ludźmi i do przyjaźni. Zabawna, zaskakująca i mądra książka, która pozwoli ci znaleźć kompana lub lepiej zrozumieć twojego czteronożnego przyjaciela.

Przyznam, że sama mam z tym problem: czy mój pies skoczyłby za mną w przysłowiowy ogień czy kieruje się instynktem samozachowawczym, jego własną korzyścią ? A może nasi ulubieńcy kochają nas bezinteresownie ? Czy jednak trwają przy nas tylko po to, by właśnie przetrwać? Czy są zdolni do uczuć wyższych? A jeśli tak, to dlaczego czasami reagują automatycznie, potrafiąc ugryźć rękę, która głaszcze?Czasem mam wrażenie, że im bardziej się w to zagłębiam, tym mniej jestem pewna, jak jest naprawdę. I tu przychodzi z odsieczą Stanley Coren, który w swoim przewodniku po psiej osobowości tłumaczy i systematyzuje psie motywy i zachowania w oparciu o najnowsze badania naukowe. A wszystko po to, by Ci pokazać, jak stworzyć psa doskonałego.Abyś ostrzegając innych na wszelki wypadek (psa nigdy nie można być do końca pewnym), mógł sam liczyć na niego jak na najlepszego przyjaciela.

DOMINACJA U PSÓW – prawda czy mit – Barry Eaton

Polecamy Państwu kolejną książkę wydaną przez fundację Psia Wachta. Porusza ona bardzo ważny temat związany ze wychowywaniem psów i mamy nadzieję, że przyczyni się do zmiany poglądów właścicieli i „tradycyjnych” szkoleniowców. Dziś ten, kto twierdzi, że psy próbują zająć w naszych rodzinach pozycję „wilka Alfa”, naraża się na śmieszność. Natomiast ten, kto w imię „dominowania” psa zastrasza go czy pozbawia podstawowych potrzeb, wystawia sobie świadectwo ignorancji i niekompetencji.

W swojej książce “Dominacja u psów – prawda czy mit” Barry Eaton kwestionuje tzw. teorię dominacji. Czy to prawda, że psy uważają się za członków ludzkich rodzin? Czy właściciel musi “zdominować” psa, by dobrze go wychować? Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem “dominacji”? Zasady panujące w stadzie, które przez tyle lat kazano nam stosować wobec naszych psów autor porównuje do tego, co rzeczywiście dzieje się w swobodnie żyjącym stadzie wilków. Czy nasze psy potajemnie zamierzają zająć wyższe pozycje niż ludzie, czy też po prostu żyją chwilą i sprytnie wykorzystują okazje?

“Dominacja u psów – prawda czy mit” to mała książka o wielkim przesłaniu. Bez zbędnych słów Barry Eaton obala mit dominacji oraz wynikający z niego przewrotny program obniżania statusu psa w rodzinie, który nie jest niczym innym jak nieuzasadnionym uprzykrzaniem życia psów przez właścicieli.
Dr Ian Dunbar

Najskuteczniej uczymy się poprzez kwestionowanie starych teorii. Ta książka bez wątpienia to robi.
Prof. Ray Coppinger

Dziękuję za umożliwienie mi przeczytania tej fantastycznej książki. Teoria dominacji, tak silnie utrwaliła się w świadomości społecznej tylko przez sam fakt, że została powielona w olbrzymiej ilości książek, że próby wykorzenienia jej czasem przypominają walkę z wiatrakami.
Jean Donaldson

Ogromne gratulacje! W końcu doczekaliśmy się małej i prostej książki na bardzo ważny i bardzo źle interpretowany przez szkoleniowców temat. Polecam ją gorąco!
Turid Rugaas

DRUGI KONIEC SMYCZY – Patricia McConnell

Psy całym sercem starają się sprostać oczekiwaniom swoich opiekunów. Wkładają dużo wysiłku w to, żeby zrozumieć, o co chodzi człowiekowi. Czy my, jako istoty inteligentniejsze, nie powinniśmy ułatwić im tego zadania? Patricia McConnell przekonuje, że wystarczą drobne zmiany w komunikatach, abyśmy mogli się z psami lepiej porozumiewać. Przepis na przyjaźń doskonałą? Tak, to jest możliwe!
Miesięcznik Przyjaciel Pies

Pies jest mistrzem w dostrzeganiu naszych nawet najdrobniejszych ruchów i zachowań i odbiera on każdy z nich jako ważny i posiadający swoje znaczenie. Tym niezwykle ważnym i mądrym stwierdzeniem Patricia McConnell rozpoczyna swoją książkę. Uświadamiając sobie tę prawdę, zaczynamy dostrzegać oczywisty sens każdej z porad autorki dotyczących komunikacji z psem.
W książce DRUGI KONIEC SMYCZY autorka uświadamia nam, że niektóre nasze zachowania mogą być zinterpretowane przez psa zupełnie inaczej niż przez nas.
Na przykład, nasze serdeczne uściski z bliską osobą, przez psa mogą być odczytane jako zachowanie agresywne i może on odczuwać w takiej sytuacji niepokój. Jak więc znaleźć wspólny jezyk? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Często wystarczy bardzo niewielka zmiana w tonie głosu czy w naszej postawie, aby pies zaczął rozumieć nasze polecenia, tak, jakbyśmy tego chcieli.
Patricia podaje proste wskazówki, które pomogą nam nakłonić psa do pożądanego zachowania. Na przykład, najlepszym sposobem ma powstrzymanie psa od nachalnych zachowań, którymi usiłuje on zwrócić na siebie naszą uwagę, jest po prostu odwrócenie wzroku i nie nawiązywanie kontaktu dopóki zachowuje się niewłaściwie.

Książka będzie niezwykle cenną pomocą dla każdego, kto pragnie nawiązać z psem prawdziwą, silną więź opartą nie tylko na emocjach, ale także na wzajemnym, dobrym zrozumieniu.

JAK ROZMAWIAĆ Z PSEM? – Stanley Coren

No, nareszcie psy będą mogły przekonać się, jak niebywale bystrzy są ich właściciele. Odkrywając przed nami sekrety i ukryte znaczenia psiego języka, psycholog Stanley Coren pozwala nam nawiązać autentyczny dialog z mieszkającymi z nami pod jednym dachem psami.Lektura obowiązkowa dla wszystkich właścicieli psów….Ta książka może się okazać najważniejszą w waszej bibliotece.Poleca: Mój Pies

Profesor Stanley Coren jest wykładowcą psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, autor The Left-Hander Syndrom, Inteligencja psów, Sleep Thieves, What Do Dogs Know? ,Dlaczego kochamy psy? Prowadzi własny program telewizyjny Good Dog! Mieszka w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie. Opierając się na poważnych badaniach nad zachowaniem zwierząt, (…)a także na latach własnych doświadczeń, Coren dowodzi, że przeciętny pies domowy jest w stanie rozumieć ludzką mowę na poziomie dwuletniego dziecka. Wprawdzie rozmowy na poziomie Lassie, wykreowane przez hollywoodzką fabrykę snów możemy odłożyć między bajki, ale dzięki Corenowi przekonujemy się, że prawdziwe porozumiewanie się z psami, daleko wykraczające poza ramy wydawania i słuchania komend, jest możliwe. Coren zajmuje się nie tylko słowami, dźwiękami, działaniami i znakami, jakimi my możemy przekazywać psom rozmaite komunikaty, ale także opisuje znaki i komunikaty, jakie one wysyłają do nas. Łatwe do zastosowania sposoby, dzięki którym my, ludzie możemy naśladować język, w jakim psy porozumiewają się miedzy sobą, sugestywne rysunki, objaśniające subtelności mowy ciała, oraz podręczny słowniczek i rozmówki w pieskim, czynią z tej książki niezastąpiony podręcznik dla miłośników psów, dzięki któremu będą mogli nawiązać prawdziwy, głęboki kontakt ze swoimi ulubieńcami.

MÓJ PIES CIĄGNIE NA SMYCZY. Co robić – Turig Rugaas

Pies, który w czasie spaceru ciągnie na smyczy, stwarza dyskomfort i zagrożenie w stosunku do otoczenia, do właściciela oraz do samego siebie. Przechodnie zaczynają się takiego psa bać, właściciel ryzykuje złamania kończyn, a sam pies – uszkodzenia kręgosłupa lub tchawicy. W psychice psa szarpnięcia zapisują się w postaci negatywnych skojarzeń co sprawia, że z czasem zaczyna on postrzegać miejsca, w które jest wyprowadzany, jako niebezpieczne. Przekładać się to może na ogólną lękliwość, w tym na problemy z zostawaniem samemu w domu, oraz na reakcje obronne, czyli agresję w stosunku do obcych psów i ludzi.

Świadoma tego, Turid Rugaas postanowiła opracować technikę, która umożliwiałaby nauczenie psa spokojnego spacerowania na smyczy, bez użycia kolczatki czy łańcuszka. „W trakcie rocznego kursu instruktorskiego w klinice weterynaryjnej Grorudddalen na obrzeżach Oslo poproszono nas o wybranie tematu projektu, nad którym mieliśmy pracować w ciągu roku. Jako człowiek praktyczny, oczywiście wybrałam praktyczny projekt. Zdecydowałam się opracować metodę, która pozwalałaby nauczyć psy spokojnego chodzenia na smyczy. Okazało się to doskonałą zabawą. (…)” W takich słowach Turid wspomina historię powstania swojej metody, której od wielu lat uczy właścicieli psów i szkoleniowców podczas swoich podróży po całym świecie.

Metoda ta opiera się na wyciszaniu psa i nauczeniu go reagowania na sygnały dawane przez przewodnika nawet w sytuacjach rozpraszających psa. Przebieg szkolenia przedstawiony jest krok po kroku i bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami. Metoda ta, opierając się na dawaniu psu wolnego wyboru, jest podstawą resocjalizacji psów lękliwych, agresywnych i nadpobudliwych. Mimo, że wydaje się być prosta, wymaga solidnego przećwiczenia i zrozumienia jej idei. Jest przeciwieństwem szkodliwego uczenia psa skupiania się na przewodniku w czasie spaceru czy zmuszania zwierzęcia do chodzenia tuż przy nodze. Zamiast tego, uczy przewodnika skupiania się na psie i odczytywania jego stanu emocjonalnego, oraz pomagania zwierzęciu, gdy nagle sytuacja przerasta jego możliwości radzenia sobie. Pozwala psu w bezpieczny sposób realizować swoje potrzeby poznawania otoczenia i zaspokajać ciekawość, co jest podstawą stabilnej psychiki psów.

Z tej książki skorzystają wszyscy, którzy mają problemy z opanowaniem swojego czworonoga podczas spacerów, a także szkoleniowcy, którzy chcą stosować w swojej pracy z psami metody pozytywne.

Korzystając z rad zawartych w tej książce nie skrzywdzisz swojego psa ani fizycznie ani psychicznie.

MÓJ PIES SIĘ NIE BOI – Nicole Wikle

Jeśli jesteś właścicielem bojaźliwego psa, to wiesz, jak frustrujące bywa obserwowanie jego cierpienia, gdy nie masz pojęcia, jak mu pomóc. Głowa do góry! Wkrótce zdobędziesz cenne umiejętności, które pomogą ci zaradzić lękom ulubieńca.

Psy wszelkich ras, rozmiarów, dowolnej płci i o różnych doświadczeniach mogą mieć problemy lękowe. Niektóre psy boją się określonych dźwięków, jak grzmot pioruna; inne stresują się, gdy ktoś je dotyka lub czesze; kolejne lękają się jazdy samochodem. Jedne psy boją się zostawać same w domu, a inne wolałyby, by nikt obcy się do nich nie zbliżał. I chociaż w przypadku niektórych psów wydaje się, że pobudzają się lub reagują agresywnie na widok obcych ludzi lub psów, przyczyną takich zachowań w rzeczywistości najczęściej jest strach.

Zdobędziesz wiedzę o przyczynach lękliwych zachowań, o tym, jak rozpoznawać bodźce wywołujące strach u psa, jak dostrzegać najmniejsze nawet oznaki stresu zwierzęcia, w jaki sposób twoja postawa i zachowanie mogą wpływać na reakcje psa oraz jak wprowadzać w życie skuteczne programy modyfikacji zachowań. Odkryjesz terapie uzupełniające, mogące być stosowane w połączeniu z modyfikacją zachowań, co pozwoli ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Dowiesz się także, kiedy sięgnąć po telefon i o pomoc poprosić profesjonalistę. Mówiąc krótko: zrozumiesz, jak radzić sobie z wyzwaniami, które niesie życie z bojaźliwym psem.
Przedstawione pomysły, techniki i procedury mogą być stosowane w pracy nad większością kłopotów, których podłożem jest lęk. Najczęstsze problemy – lęk przed obcymi psami lub obcymi ludźmi – są szeroko omówione. W tej książce znajdziesz również rozdziały poświęcone konkretnym lękom, jak lęk przed burzą, przed chodzeniem po schodach, przed różnymi przedmiotami, przed byciem czesanym, jeżdżeniem samochodem, wizytą u weterynarza, a nawet lęk przed jednym z członków rodziny.
Przede wszystkim jednak – wykaż się cierpliwością wobec swojego zwierzęcia. Zmiana emocji leżących u podstaw lękliwych zachowań wymaga czasu. Mimo że nie wszystkie psy będą w stanie pokonać całkowicie swoje lęki, zapewniam, że bez względu na przyczynę jego bojaźni, możesz zmienić ten stan i pomóc psu poczuć się pewniej oraz bezpieczniej. A w większości przypadków będziesz w stanie pomóc swojemu psu całkowicie pokonać lęki.

NAJPIERW WYTRESUJ KURCZAKA – Karen Pryor

Karen Pryor „Najpierw wytresuj kurczaka”: Nowe metody pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań, dzięki którym poradzisz sobie z kurczakiem, delfinem, psem, koniem, kotem, współmałżonkiem, a nawet z samym sobą.

Karen Pryor jest pisarką i biologiem behawioralnym, założycielką i pionierką programu tresury delfinów. Jej książka, znana także w Polsce pod oryginalnym tytułem Don`t Shoot the Dog, stała się bestsellerem, gdyż potrafiła w niej w jasny i ciekawy sposób wyjaśnić zawiłości metod treningu behawioralnego zarówno w odniesieniu do zachowań ludzkich, jak i zwierzęcych. Sekret skutecznej zmiany zachowań polega na stosowaniu w praktyce metod opartych na motywacji,wzmocnieniu pozytywnym, nagradzaniu, bez krzyków, gróźb, siły fizycznej, kary.

OCZAMI PSA – Alexandra Horowitz

O czym myślą psy? Jak postrzegają świat i to dziwne zwierzę – człowieka? Jak to jest czuć zapach ludzkiego smutku i mijającego czasu? Dlaczego nie da się nie pobiec za rowerzystą? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce dr Alexandra Horowitz. Autorka omija pułapkę antropomorfizacji, nie próbuje uczłowieczać psa na siłę, bada umysł zwierzęcia, które samo nie może o sobie niczego powiedzieć. Książka zawiera opisy najnowszych badań wskazujących na niezwykłe umiejętności czworonogów m.in. wyczuwania ludzkich nastrojów i wykrywania chorób, zanim zrobi to człowiek. Nie jest to podręcznik tresury, jednak wielbiciele psów znajdą w nim wiele wskazówek pozwalających na lepsze zrozumienie swych czworonożnych przyjaciół. Relacja z psem jest prawdopodobnie najbardziej fascynującą więzią, jaką człowiek może wytworzyć z przedstawicielem świata zwierząt. Psy kiedyś były dzikimi stworzeniami, z czasem stały się naszymi najwierniejszymi towarzyszami. Adaptacja do nowej sytuacji przekształciła ich ciała, mózgi i sposób zachowania. Nie należy jednak zapominać o tym, że psy na zawsze pozostaną obywatelami królestwa zwierząt , kochanymi, ale tajemniczymi przyjaciółmi.

PIES. 100 SPOSOBÓW NA ROZWIĄZANIE JEGO PROBLEMÓW – Sarah Fisher, Marie Miller

Ta niezastąpiona książka, zawierająca praktyczne porady profesjonalnych szkoleniowców, pozwoli ci szybko, skutecznie i w humanitarny sposób rozwiązać 100 najpospolitszych psich problemów. – Idealny przewodnik dla właścicieli psów wziętych ze schroniska lub innych, których przeszłość jest nieznana, a także rozbrykanych młodzików, którym należy się dobry start – Znajdziesz tu opisane krok po kroku metody bezpiecznego szkolenia psa, w tym szkolenie klikerowe i masaż TTouch – Wszystkie zaproponowane rozwiązania są niekłopotliwe i łatwe w zastosowaniu. Dzięki nim Twój pies będzie szczęśliwszy i bardziej posłuszny.

PIES I CZŁOWIEK – Jean Donaldson

Tysiące psów uznaje się za beztalencia tylko dlatego, że nie chciały, lub nie potrafiły nauczyć się poleceń właścicieli. O niektórych mówi się nawet, że są niezrównoważone psychicznie, a orzeka się to na podstawie zachowań, które przecież nakazuje im ich psia natura! Szczekanie, gryzienie, obwąchiwanie i obskakiwanie ludzi, a nawet walki z innymi psami, to dla naszych czworonożnych przyjaciół zachowania równie naturalne, jak merdanie ogonem czy zakopywanie kości. Zadaniem człowieka jest ułożenie psa i takie wpłynięcie na jego zachowania, aby nie przeszkadzały one ludziom, i były możliwe do zaakceptowania w naszej kulturze. Niestety, pies postępujący zgodnie z zasadami właściwymi jego gatunkowi, często popada w konflikt z normami ustanowionymi przez ludzi. Nie czyniąc więc w jego mniemaniu niczego złego, naraża się na niezrozumienie, odrzucenie, a nawet i fizyczną przemoc ze strony człowieka. Trudno chyba o bardziej dramatyczny przykład „zderzenia kultur”!

Pies i człowiek Jak żyć zgodnie pod jednym dachem? Jean Donaldson Najbardziej prowokująca i zarazem inspirująca książka na temat zachowań psów i ich szkolenia. Rewolucyjna książka, która pozwoli Ci zrozumieć więź pomiędzy człowiekiem i psem. Tysiące psów uznaje się za beztalencia tylko dlatego, że nie chciały, lub nie potrafiły nauczyć się poleceń właścicieli. O niektórych mówi się nawet, że są niezrównoważone psychicznie, a orzeka się to na podstawie zachowań, które przecież nakazuje im ich psia natura! Szczekanie, gryzienie, obwąchiwanie i obskakiwanie ludzi, a nawet walki z innymi psami, to dla naszych czworonożnych przyjaciół zachowania równie naturalne, jak merdanie ogonem czy zakopywanie kości. Zadaniem człowieka jest ułożenie psa i takie wpłynięcie na jego zachowania, aby nie przeszkadzały one ludziom, i były możliwe do zaakceptowania w naszej kulturze. Niestety, pies postępujący zgodnie z zasadami właściwymi jego gatunkowi, często popada w konflikt z normami ustanowionymi przez ludzi. Nie czyniąc więc w jego mniemaniu niczego złego, naraża się na niezrozumienie, odrzucenie, a nawet i fizyczną przemoc ze strony człowieka. Trudno chyba o bardziej dramatyczny przykład ?zderzenia kultur?! *** RECENZJA EKSPERTA ?Rzadko zdarza się, by ktoś pisał równie fachowo i przekonująco. PIES I CZŁOWIEK to książka wyjątkowa. Choć to pierwsza duża publikacja tej autorki, nie waham się stwierdzić, że nigdy nie czytałem lepszej publikacji na ten temat. Jest nadzwyczaj oryginalna, fascynująca w lekturze i przynosi tyle nowych informacji, że po jej przeczytaniu wielu właścicieli psów z pewnością niemal całkowicie zmieni swoje poglądy na zachowanie psów i ich szkolenie.? -Dr Ian Dunbar lekarz weterynarii, behawiorysta, autor książek poświęconych psychologii zwierząt.

PIES, KTÓRY KOCHAŁ ZBYT MOCNO – Nicolas Dodman

Ta niezwykła książka w przystępny sposób omawia problemy dotyczące zaskakujących często zachowań, z jakimi mogą spotkać się właściciele psów. Niektóre z nich mogą wynikać z błędów wychowawczych ze strony właściciela, czy z niewłaściwej socjalizacji, a inne mają podłoże psychiczne.

W zależności od problemu, autor podsuwa nam różne metody pracy z psem. Skuteczne może okazać się odpowiednie szkolenie i wychowanie, czasem pomocna może być porada doradcy behawioralnego czy lekarza weterynarii – specjalisty zachowań zwierząt. Obecnie schorzenia określane terminem „zaburzeń zachowań zwierząt” można skutecznie leczyć, poddając je indywidualnej terapii behawioralnej przeprowadzonej przez specjalistów z dziedziny zachowań zwierząt.

PIES, ZACHOWANIE, ŻYWIENIE I ZDROWIE. Linda P. Case

Pies – zachowanie, żywienie i zdrowie to jedna z nielicznych publikacji na polskim rynku, która jest wyczerpującym źródłem informacji na temat utrzymania psa. Książka napisana przez lekarza weterynarii, będącego jednocześnie behawiorystą i żywieniowcem, stanowi doskonałe kompendium wiedzy zarówno dla lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem psów, jak i dla właścicieli, kynologów, hodowców i szkoleniowców.

POZYTYWNE SZKOLENIE PSÓW DLA ŻÓŁTODZIOBÓW – Pamela Denninson

Naukowe podstawy szkolenia pozytywnego Psia mowa ciała i jej wykorzystanie w tresurze Skuteczne ćwiczenia dla psa Twój pies notorycznie ciągnie cię na smyczy. Ciągle szczeka. Ucieka, szaleje w obecności innych psów i szarpie za nogawki biegające dzieci. STOP! Nie używaj wobec niego siły i przymusu! Dzięki szkoleniu pozytywnemu nie tylko oduczysz swojego pupila wszystkich uciążliwych zachowań, ale też nawiążesz z nim silną więź i zyskasz prawdziwego czworonożnego przyjaciela. Z tego doskonałego poradnika zawodowej treserki dowiesz się m.in.: – na czym polega warunkowanie i jak je wykorzystać w szkoleniu, – jak eliminować niepożądane i wpajać dobre zachowania za pomocą różnych systemów wzmocnień; – jakie są zasady psiej etykiety przy drzwiach wyjściowych, podczas jedzenia, spaceru i przebywania w domu oraz jak na stałe zaznajomić z nimi psa. Książka ta oferuje ci: – praktyczne rady na temat uczenia psa odpowiednich zachowań i manier (np. grzeczne chodzenie na smyczy, spokój w obecności obcych ludzi i innych psów, wykonywanie poleceń „Waruj”, „Siad’, „Leżeć”,”Zostań”); – rozpisane na małe kroki ćwiczenia z psem i trzytygodniowy plan szkolenia; – porady, jak wprowadzić czworonoga do domu i nauczyć przebywania z małymi dziećmi. Pamela Dennison jest właścicielką firmy Positive Motivation Dog Training. Od lat polega wyłącznie na metodach szkolenia pozytywnego i mimo niestosowania kar odnosi znaczące sukcesy w tresurze zarówno agresywnych, jak i przyjacielskich psów. Pisze artykuły do czasopisma ?Clicker Journal? i jest autorką m.in. książki Bringing Light to Shadow: A Story of a Recovering Aggressive Dog. Należy do znanych amerykańskich stowarzyszeń kynologicznych.

PRZECHYTRZYĆ PSA – Mortensen Kisten, Ryan Terry

Autorzy pokazują, jak bez przemocy, w prosty sposób, możesz przechytrzyć i wychować swojego psa. Okazuje się, że wystarczy użyć naszych szarych komórek… Z książki dowiesz się, jak zrozumieć psa, jak go szkolić i jak rozwiązywać problemy, a w szczególności jak radzić sobie z psem nadpobudliwym, brudzącym w domu lub agresywnym. Kiedy uda ci się przechytrzyć psa, oduczysz go ciągnięcia na smyczy, wskakiwania na ludzi, niszczenia mebli i uciążliwego szczekania.
Szkolenie psów przez wiele lat opierało się na wzmocnieniu negatywnym, stosowaniu siły i przymusu. Na szczęście, zaczynamy odchodzić od takich sposobów a Terry Ryan – ceniona w całym świecie specjalistka szkolenia – jest jedną z prekursorek metod pozytywnych.

PRZECHYTRZYĆ PSA to książka, w której autorka dzieli się swym dwudziestopięcioletnim doświadczeniem i uczy czytelnika, jak zrozumieć psa, jak go szkolić i rozwiązywać pojawiające się problemy bez użycia siły.

Dowiesz się nie tylko, jak przechytrzyć brudzące w domu szczenię i niesfornego psa sąsiadów; znajdziesz też wskazówki, jak radzić sobie z psem:
– nadpobudliwym
– ciągnącym na smyczy
– wskakującym na ludzi
– nienawidzącym samotności
– nieustannie szczekającym
– niszczącym przedmioty
– agresywnym

Książka ta pokaże Ci, jak, wykorzystując pozytywne metody szkolenia, mądrze motywować psa, nauczyć go ciekawych sztuczek oraz pozwoli zrozumieć, co dzieje się w głowie Twojego najlepszego przyjaciela.

PSY, RACHEL I CAŁA RESZTA – Lucy Dillon

Pełna donośnego szczekania, niesamowitego ciepła i humoru opowieść, w sam raz na długie, zimowe wieczory… O tym, jak niespodziewane wydarzenia mogą zmienić nasze życie – na lepsze. O ludziach i zwierzętach, często w równym stopniu zagubionych i skrzywdzonych przez los. I o tym, że ich szansa na szczęście często znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Życie trzydziestoletniej Rachel Fielding, niezależnej londyńskiej karierowiczki, staje na głowie: kobieta z dnia na dzień traci pracę w agencji PR, dom oraz miłość swojego życia. Nieoczekiwany spadek wydaje się istnym zrządzeniem losu i Rachel wyjeżdża na prowincję, aby uporządkować sprawy zmarłej, ekscentrycznej ciotki, która zapisała jej w testamencie dom i… schronisko dla psów. Mimo początkowej niechęci angażuje się w miejscowe życie i odkrywa nieznaną dotąd prawdę o ciotce. A gdy przyszłość schroniska staje pod znakiem zapytania, Rachel musi dokonać wyboru, który może zmienić wszystko…

 

SYGNAŁY USPAKAJAJĄCE – Turid Rugaas

„Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie” – jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila.Tymczasem nic bardziej błędnego – nasz pies amówia! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzona’ umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa a Turid, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Pozwoli nam poznać pasjonujący świat psów.
Dzięki ludziom takim jak Turid Rugaas zaczynamy w prawdziwy sposób komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. „Tradycyjne” metody tresury opierające się na stosowaniu siły i wymuszaniu podporządkowania się naszej woli, ustępują dziś miejsca metodom pozytywnym, polegającym na współpracy z psem, wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jedno jest pewne. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzymy na psa w ten sam sposób, co do tej pory.

TAJEMNICE PSIEGO UMYSŁU – Stanley Coren

W książce Tajemnice psiego umysłu autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i u miejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot i przedstawiając wyniki badań naukowych. W wyniku swoich obserwacji dochodzi do wielu interesujących wniosków.

Większość wielbicieli psów traktuje swoich czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny, a co za tym idzie, uważa, że psy czują, rozumieją i myślą tak, jak ludzie. Podobnie sądzi Stanley Coren profesor psychologii, miłośnik i hodowca psów z wieloletnim doświadczeniem. Autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i umiejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot, przedstawia wyniki swoich badań, często mówi o zachowaniach swoich własnych podopiecznych.

W wyniku swoich obserwacji dochodzi do następujących wniosków:
– Psy rozumieją otaczający je świat i odbierają zeń informacje.
– Psy uczą się i zmieniają swoje zachowania w zależności od warunków.
– Psy posiadają pamięć i potrafią rozwiązywać pewne problemy.
– Wczesne doświadczenia w okresie szczenięcym mogą kształtować zachowania dorosłych psów.
– Psy posiadają uczucia.
– Każdy pies posiada odrębną osobowość, a różne rasy mają różny temperament.
– Społeczne współdziałania, w tym zabawa, są dla psów bardzo ważne.
– Psy porozumiewają się i między sobą i z ludźmi.

Stanley Coren zajmuje się także problemem „szóstego zmysłu” u psów. Opowiada o zdarzeniach, które mogłyby sugerować, że nasi czworonożni przyjaciele go posiadają.

WIELKIE MAŁE ŻYCIE. Wspomnienie o radosnym psie – Dean Koontz

Istotą, z którą Dean Koontz spędzał najwięcej czasu, leżąc na podłodze i wymieniając zakochane spojrzenia, był niezwykły pies o imieniu Trixie. Pies, który wiedział wszystko o radości życia, cierpliwości, sile uczuć i spokoju ducha… a czego nie wiedział, tego prawdopodobnie wiedzieć nie warto. Autobiografia Koontza, niechętnie mówiącego o sobie publicznie, ukazuje nieznaną dotąd stronę osobowości pisarza. Przemawiając do wszystkich, którzy szanują zwierzęta, wierzą w ich niezbywalne prawa i opłakują rozstanie z nimi nie inaczej niż śmierć najbliższych, autor z poczuciem humoru, ale i niezwykłą delikatnością kreśli intymny, wnikliwy i dający do myślenia podwójny portret: człowieka i psa w nieustannie pogłębiającej się więzi. Kiedy golden retrieverka Koontza umarła, pogrążony w żałobie pisarz długo czuł ogromny smutek. Jak napisał w dedykacji dla swojej żony, cierpienie okazało się tak wielkie, ponieważ poprzedzające je szczęście było jeszcze większe.

Nie mogę się wypowiadać z całą stanowczością o innych zwierzętach, ale psy bez wątpienia są dużo bardziej inteligentne, niż sądzi większość ludzi. We właściwym Trixie stosunku do świata widziałem złożone rozumowanie, przewrotne i czarujące poczucie humoru, a nawet zachowania, o których mogę z przekonaniem powiedzieć, że były oparte na osądzie moralnym. Ludzie na ogół nie przyglądają się psom z należytą uwagą i skupieniem, ale kiedy już to robią, muszą uznać, że zwierzęta te są nadzwyczaj mądre i tajemnicze – dokładnie takie, jakimi opisywał je Jack London.

ZACHOWANIA AGRESYWNE PSÓW – J. O’Heare

Bardzo długo czekałem na polskie tłumaczenie jednej z najlepszych na świecie książek o zachowaniach agresywnych u psów. W swojej praktyce behawiorysty i trenera spotykam się z bezsilnością właścicieli takich psów, a także z bezradnością tych lekarzy, którzy nie widzą innego rozwiązania niż eutanazja. Ta książka zrewolucjonizuje podejście do rozwiązywania problemów agresji u psów. Jej autor, wybitny specjalista, opisuje nie tylko przyczyny i typologię agresji, ale przede wszystkim ujmuje problemowe zachowania w kontekście funkcjonowania psa w rodzinie i środowisku oraz omawia konkretne metody zapobiegania zachowaniom agresywnym i zalecaną terapię. Książka jest wartościowym przewodnikiem dla praktyków, a zwłaszcza dla lekarzy weterynarii i behawiorystów oraz właścicieli agresywnych psów. Proponowany przez Jamesa O’Heare’a sposób radzenia sobie z przypadkami agresji ułatwi właścicielom psów przezwyciężanie problemów i odnowienie więzi z psem.
Jacek Gałuszka, behawiorysta, instruktor szkolenia psów

Książka zawiera:

– Definicje i rodzaje agresji
– Ocena ryzyka i możliwości zmiany zachowania
– Przyczyny zachowań agresywnych
– Profilaktyka
– Planowanie i procedury terapii zachowania

ZAKLINACZ PSÓW – Paul Owens, Norma Eckroate

Dobrze wychowany i szczęśliwy pies, czyli:
– nowoczesne sposoby tresury
– techniki modyfikacji zachowania
– prawidłowe odczytywanie reakcji psa
Polecane przez tysiące psów i ich właścicieli na całym świecie!
Zabawa zamiast przemocy!
Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem…
Popularne metody szkolenia psów oparte były dotąd na łamaniu ich charakteru i twardym pokazywaniu, kto tu rządzi. Dlatego też wielu miłośników tych mądrych i wrażliwych zwierząt nie godziło się na tresurę. Podobnie jak człowiek, każdy pies to przecież indywidualna istota, z własnymi upodobaniami, fobiami i kaprysami. Naszych czworonożnych przyjaciół należy więc traktować z uczuciem i zrozumieniem.

Proponowana przez Paula Owensa rewolucyjna metoda szkolenia psa jest całkowicie humanitarna. Od niespełna dziesięciu lat tysiące ludzi i ich podopiecznych na całym świecie może przekonać się o jej skuteczności. Szereg ośrodków naukowych, w tym Uniwersytet Cornell czy też Uniwersytet Kalifornijski, potwierdza jej wyższość nad tresurą opartą na przemocy oraz niezwykłą efektywność. Dzięki niej Twój pupil potraktuje naukę jak świetną zabawę. Poprzez to pozytywne doświadczenie znacznie szybciej wchłonie przekazywaną mu wiedzę. Również Ty zdołasz nauczyć się o sobie i swoim psie wielu nowych rzeczy, co pogłębi Waszą więź.

Twój pies jest tego wart, czyli:
– zdrowa i zbalansowana dieta – prawda o produktach surowych, gotowejsuchej” imokrej” karmie,
– stres – jak zwierzęta wyrażają swój stres i jak reagują na nasze zdenerwowanie,
– komunikacja – jak porozumiewać się z psem i pokonać barieręjęzykową”,
– motywowanie – skuteczne przynęty, łapówki i nagrody,
– zachowanie – nauka zachowań i rozwiązywanie problemów,
– droga na skróty – jak przyspieszyć szkolenie.
Książka zawiera informacje na temat najnowszych technik, sprzętu szkoleniowego oraz sztuczek.

Z MIŁOŚCI DO PSA – Patricia McConnell

Patricia McConnell z talentem łączy w swej książce najnowsze odkrycia naukowe z osobistymi doświadczeniami, po to, aby jak najlepiej opisać życie emocjonalne psów. Dowiadujemy się, jak funkcjonuje psi umysł, jak lepiej zrozumieć te zwierzęta i jak z nimi współpracować.
Stanley Coren, autor m.in. Jak rozmawiać z psem i Tajemnic psiego umysłu

Psy są zdolne do intensywniejszego przeżywania emocji niż ludzie. Z pewnością zachowanie przerażonych psów czyni takie przypuszczenie całkowicie uprawnionym. Potrafią tez rozwiązywać problemy w sposób, który nie da się wytłumaczyć mechanicznymi reakcjami na bodźce środowiskowe. Pewien pies, imieniem Izzie, potrafił uniknąć pułapek na myszy – jego właściciel rozstawiał je wokół kanapy , by nie dopuścić do niej psa. Otóż Izzie brał w zęby prześcieradło, przeciągał je ostrożnie po pułapkach, aż się wszystkie zatrzasnęły, potem już spokojnie kładł się na kanapie, a prześcieradło układał sobie wygodnie pod głowa jako poduszkę. Możemy więc śmiało postawić tezę, że psy myślą i czują, a więc maja swoja osobowość.
Gdziekolwiek jestem, staram się obserwować psy. A właściwie nie tylko psy ale również ich właścicieli oraz ich relacje z podopieczymi. Żyją na świecie psy szczęśliwe, których opiekunowie znają i rozumieją potrzeby swoich podopiecznych. Wiele psów spotyka jednak przysłowiowy „psi los”. Zakute w kagańce, szarpane na smyczach i kolczatkach, karcone krzykiem i biciem. W takich przypadkach właściciel nie umie, a często również nie chce, spojrzeć na świat oczami swojego czworonoga.
A wystarczy odrobina dobrej woli, aby zostać prawdziwym przyjacielem psa. Zrozumienie psich zachowań ułatwi nam książka Patricii McConnell „Z miłości do psa”. To książka, która powinna być obowiązkową lekturą dla każdego, kto na co dzień pracuje z psami, a także dla każdego właściciela, któremu zależy na właściwych relacjach ze swoim pupilem.
Magdalena Madajczyk
Fundacja Dogtor

ZROZUMIEĆ PSA. JAK BYĆ JEGO LEPSZYM PRZYJACIELEM – John Bradshow

Jeszcze sto lat temu większość psów pracowała na swe utrzymanie, a ludzie, hodując je, dążyli do tego, by były wytrzymałe, pracowite, ale też żeby były dobrymi towarzyszami. W ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad wiele z tych starannie dobieranych cech uznano za przestarzałe i dziś hodujemy psy bardziej dla ich urody, niezgodnie z ich naturalnymi predyspozycjami. Bradshaw obala szereg obiegowych opinii dotyczących psów, tłumacząc, iż psy nie są dążącymi do dominacji udomowionymi wilkami. Są za to wyjątkowymi stworzeniami, u których rozwinęły się cechy umożliwiające im życie w harmonii z innymi gatunkami, zwłaszcza z ludźmi. Autor posługuje się przełomowymi badaniami nad relacjami ludzi ze światem zwierząt, by pokazać nam świat z perspektywy psa..

Wnikliwa praca uznanego naukowca i obrońcy psów – pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika psów.

ZROZUMIEĆ ZWIERZĘTA – Grandin Temple, Johnson Catherine

Zrozumieć zwierzęta Temple Grandin to książka stanowiąca niezwykłe świadectwo osoby z autyzmem, która potrafi wyjaśnić, co czują i jak myślą zwierzęta. Autorka połączyła doświadczenia zawodowe i osobiste, zyskując tym samym zupełnie wyjątkową perspektywę. Dzięki niej dowiadujemy się, skąd biorą się ból, strach, agresja, miłość, przyjaźń, a nawet niezwykłe właściwości naszych czworonożnych i pierzastych przyjaciół. Grandin jest wspaniałym przewodnikiem po świecie zwierząt. Nikt tak jak ona nie potrafi zrozumieć ich emocji, a co więcej – przetłumaczyć tego na klarowny i zrozumiały język.

ZWIERZĘTA CZYNIĄ NAS LUDŹMI – Grandin Temple

Temple Grandin ma niezwykły dar wnikania w życie wewnętrzne zwierząt. Nie tylko z racji wykształcenia (zdobyła tytuł doktora nauk o zwierzętach na uniwersytecie w Colorado), ale również dlatego, że jest osobą dotkniętą autyzmem. Jak sama mówi, doświadczenie tej choroby uczyniło jej codzienne życie niezwykle trudnym, ale pozwoliło za to na lepsze rozumienie zwierząt. W swojej najnowszej książce skoncentrowała się na specyficznym sposobie odczuwania wybranych zwierząt, by odpowiedzieć na ważne pytanie dotyczące ich emocjonalnej natury.Czy psy są szczęśliwe, gdy zostawiamy je samotne na większość dnia? Czy lew, który stąpa cały dzień po wybiegu w zoo, jest zasmucony? Czy da się wytresować kota? Dlaczego gryzonie lubią ryć dziury? W jaki sposób możemy uchronić nasze pupile przed paniką związaną z wizytą u weterynarza? Temple Grandin wyjaśnia nie tylko, jak zaspokoić potrzeby emocjonalne psów, kotów, koni czy zwierząt hodowlanych, ale także wskazuje na to, w jaki sposób możemy zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju, a co za tym idzie – co zrobić, aby zobaczyć w ich oczach szczęście.