Każdy odpowiedzialny opiekun powinien mieć w domu dobrze zaopatrzoną apteczkę dla psa. Dlaczego specjalnie przeznaczoną dla czworonoga? Odpowiedź jest bardzo prosta – niektórych rzeczy, które powinny w niej być, nie znajdziecie w apteczce przeznaczonej dla ludzi. Również trzeba pamiętać o tym, że część ludzkich leków absolutnie nie nadaje się dla zwierząt i może im mocno zaszkodzić.

Co zatem powinno wchodzić w skład dobrze zaopatrzonej psiej apteczki? Podzieliliśmy wszystko na cztery proste kategorie: materiały opatrunkowe, środki dezynfekujące, niezbędne leki oraz przydatne narzędzia. 

 

Materiały opatrunkowe:

Na pierwszym miejscu oczywiście jałowe gaziki, które posłużą do dezynfekcji i przetarcia rany (sprawdzą się również wata czy lignina). Z kolei jałowe bandaże okażą się niezbędne do wykonania opatrunku. Opatrunek najwygodniej będzie Wam przykleić w określonym miejscu plastrem lub zabezpieczyć bandażem adhezyjnym, tzw. flexem, który jest elastyczny i samoprzylepny. W przypadku poparzeń z pomocą przyjdzie opatrunek hydrożelowy. W razie skaleczenia na palcu lub opuszce dodatkowym zabezpieczeniem opatrunku przed zabrudzeniami będzie but ochronny.

 

Środki dezynfekujące:

Środkiem dezynfekującym, który możecie zastosować bezpośrednio na ranę, jest spirytus salicylowy, jednak może on spowodować dodatkowy ból. Innym płynem dezynfekującym, który można aplikować bezpośrednio na błony śluzowe i rany jest Octenisept. Jego działanie jest zdecydowanie mniej bolesne, jednak w tym przypadku ograniczeniem może okazać się forma aplikacji – spray, na który część psów może reagować strachem. Świeże rany można również dezynfekować rivanolem, który dodatkowo sprawdzi się jako okład na stłuczenia. Zanim jednak zdecydujecie się na zastosowanie któregoś ze środków, upewnijcie się, że Wasz pupil nie ma na niego uczulenia. Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym jest oczywiście woda utleniona. Jest dobra do przemywania starszych ran oraz do stosowania na zaschnięte strupy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje inwazyjne działanie nie powinno się jej stosować do przemywania ran świeżych. Zalanie takiej rany wodą utlenioną spowoduje, że będzie ona miała postrzępione brzegi, co utrudni lub uniemożliwi zszywanie i prawidłowe gojenie. Woda utleniona może posłużyć również jako środek wywołujący wymioty, jednak należy zaznaczyć, że nigdy nie wolno wywoływać wymiotów bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem (część substancji usuwana z wymiotami może bardziej zaszkodzić) i gdy od spożycia niechcianych substancji/produktów minęło ponad 2 godziny.

 

Niezbędne leki:

Podanie psu jakichkolwiek leków należy najpierw skonsultować z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni skład oraz dawkę dla Waszego pupila. Nigdy nie leczcie psa jak człowieka! Jego organizm może zareagować w zupełnie inny sposób.

Leki, które możecie stosować na biegunkę lub zatrucie pokarmowe, to węgiel, nifuroksazyd lub leki zakupione w gabinecie weterynaryjnym. Po zatruciu, biegunce czy wymiotach warto podać leki osłonowe na żołądek czy też probiotyki. Warto zaopatrzyć się również w leki rozkurczowe np. No-Spa. W przypadku zatwardzenia można podać psu olej parafinowy czy laktulozę. Gdy nie macie możliwości udania się na wizytę do weterynarza, a konieczne jest zbicie gorączki czy też uśmierzenie silnego bólu, możecie podać psu leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, ale tylko weterynaryjne! Nigdy nie stosujcie ludzkich leków, gdyż możecie bardzo mocno zaszkodzić swojemu psu. Jedynym lekiem przeciwbólowym, który możecie zastosować w awaryjnej sytuacji, jest Pyralgina. Na oparzenia, przemyte rozcięcia, gdy pomoc weterynaryjna nie jest możliwa od razu, możecie zastosować maść z antybiotykiem typu Tribiotic. Gdy podczas obcinania pazurów zostanie uszkodzona macierz i niezbędne jest zatamowanie krwawienia, zastosujcie proszek do tego przeznaczony np. Dermatol. W przypadku, gdy Wasz pupil cierpi na jakieś choroby przewlekłe, nie zapomnijcie o odpowiednim zapasie niezbędnych dla niego leków. 

 

Przydatne narzędzia:

Oczywiście do każdego zabiegu potrzebne Wam będą sterylne rękawiczki, więc warto w apteczce mieć kilka par. Do obcięcia bandaża lub sierści wokół rany przydadzą się nożyczki. Najbezpieczniejsze będą te z zaokrąglonymi końcami. Do wyciągnięcia szkła z opuszki czy też drzazgi przyda się pęseta. Oczywiście niezbędny jest również termometr. Pamiętajcie, aby wybierać taki, który ma giętką końcówkę, a przed włożeniem do odbytu warto go posmarować wazeliną lub zwilżyć wodą. Na wypadek niechcianych pasażerów przyniesionych ze spacerów warto zaopatrzyć się w kleszczołapki. Innymi przydatnymi narzędziami mogą okazać się latarka, do sprawdzenia, czy nic nie utkwiło w jamie ustnej lub oku psa, czy też strzykawka, do podania leków w formie płynnej. W przypadku konieczności zastosowania opatrunku uciskowego pomocna może być opaska gumowa. Warto również zaopatrzyć się w koc NRC, który pozwala zmniejszać utratę ciepła organizmu. Gdy owiniemy psa srebrną stroną (złota na zewnątrz), folia będzie ogrzewać jego ciało niezależnie od pory roku. Dopuszczalne jest również owinięcie stroną złotą (srebrną na zewnątrz) w przypadku hipertermii czy udaru cieplnego lub masywnych oparzeń ciała I st.

 

Pamiętajcie, żeby regularnie (przynajmniej raz na pół roku) sprawdzać, czy posiadacie wszystkie produkty i czy nie straciły one swojej przydatności. Aby ułatwić Wam takie kontrole, sporządziliśmy check-listę, którą możecie pobrać, wydrukować, wypełnić i schować do swojej apteczki. Jest w niej również miejsce na wpisanie danych kontaktowych do Waszego weterynarza pierwszego kontaktu oraz do najbliższej Wam 24-godzinnej kliniki weterynaryjnej. Pamiętajcie, aby takie informacje zawsze sprawdzić przed dłuższym wyjazdem z Waszym pupilem.

 

Apteczkę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w  miejscu suchym, niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Z własnego doświadczenia polecamy zakup dużej kosmetyczki, pudełka, puszki, w której wszystko sobie schowacie, a tak przygotowaną apteczkę w łatwy sposób zabierzecie ze sobą na wakację czy wypad za miasto.

 

Zachęcamy Was również do udziału w szkoleniach z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, dowiecie się na nich, jak w prawidłowy sposób udzielić pupilowi pomocy, zanim dotrzecie do kliniki weterynaryjnej. Oczywiście, jeżeli tylko macie jakieś wątpliwości albo gdy stan zdrowia Waszego pupila się pogarsza, natychmiast skontaktujcie się z lekarzem weterynarii i poproście o fachową pomoc. 

Mamy nadzieję, że Wasze apteczki nie będą często potrzebne 😉 Życzymy zdrowia Wam i Waszym pupilom! 🙂

 

Autorzy:

lek. wet. Agnieszka Rudnicka – Gabinet Weterynaryjny GoldenVet we Wrocławiu

Paulina Mikuła