ZASADY ADOPCYJNE FUNDACJI WARTA GOLDENA

Witamy w dziale adopcyjnym Fundacji Warta Goldena i zapraszamy do zapoznania się z obowiązującymi tu zasadami.

1. Fundacja „Warta Goldena” dopuszcza do adoptowania psa wyłącznie osoby pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione. Wyadoptowywane są psy, które uprzednio znajdowały się w domach tymczasowych, zostały przez Fundację przygotowane do adopcji oraz zostały uprzednio wysterylizowane. Sterylizacja, o ile nie może być dokonana np. ze względu na leczenie psa, stanowi warunek konieczny adopcji i musi być wykonana w najbliższym możliwym terminie po zakończeniu procesu adopcyjnego.

2. Przed przystąpieniem do procesu adopcyjnego kandydat zapoznaje się z tematem umieszczonym na Forum Fundacji dotyczącym psa, którego chce adoptować.

3. O adoptowanie psa można występować tylko bezpośrednio – we własnym imieniu i dla siebie samego. Kandydat nie może pośredniczyć w adopcji w imieniu innej osoby.

4. Kandydat do adoptowania psa, chcąc rozpocząć proces adopcyjny, informuje o tym Fundację bezpośrednio (telefonicznie lub e-mailem) lub w założonym przez siebie na forum wątku – w dziale „Kandydaci do adopcji”,
– Wątek ten w swojej nazwie powinien zawierać formułę „Adopcja [imię psa] – [login kandydata]”,
–  Treścią założonego tematu jest przedstawienie się innym użytkownikom forum i wymiana informacji w temacie adopcji goldena,
– Wątek powinien być używany jedynie do monitorowania przebiegu jednego, konkretnego procesu adopcyjnego,
– Wątek ten może być miejscem służącym do informowania o postępach procesu, jak również miejscem poznawania się forumowiczów – miłośników goldenów z osobą chętna do adoptowania psa,
– Ewentualne pytania zadawane kandydatowi na forum nie mogą wkraczać w sferę prywatną, intymną lub w jakikolwiek inny sposób niezwiązaną z procesem adopcyjnym.

5. Jakikolwiek kontakt Fundacji „Warta Goldena” jak również innych użytkowników z kandydatem do adopcji oparty winien być o zasady wzajemnego szacunku, zrozumienia i chęci pomocy. Należy wystrzegać się tonu krytycznego, napastliwego i podburzającego wobec kandydatów do adopcji pod groźbą sankcji ze strony moderatorów.

6. Po przedstawieniu się kandydata na forum (lub zgłoszeniu mailowym/telefonicznym) władze fundacji przesyłają kandydatowi do wypełnienia  aplikację adopcyjną. Celem aplikacji jest poznanie doświadczeń kandydata w kontaktach z psami i jego oczekiwań, a także warunków, jakie może on zaproponować goldenowi (jest to szczególnie ważne w przypadku psów po przejściach zdrowotnych). Treść aplikacji pozostaje wyłącznie do wiadomości władz fundacji.

7. Po otrzymaniu wypełnionej aplikacji Fundacja organizuje tzw. wizytę przedadopcyjną w miejscu zamieszkania kandydata i jego przyszłego psa. Wizytę przeprowadza wskazany wolontariusz fundacji. Celem spotkania jest osobiste, bezpośrednie spotkanie się z kandydatem, zaproponowanie ewentualnej pomocy w okresie poadopcyjnym, a także poznanie warunków, w jakich będzie przebywał adoptowany golden.

8. Proces adopcyjny kończony jest negatywną lub pozytywną decyzją Fundacji, która nie ma obowiązku tłumaczenia się z podejmowanych przez siebie decyzji dotyczących adopcji. W przypadku pozytywnej decyzji przekazanie psa kandydatowi poprzedzone jest podpisaniem cywilno-prawnej umowy adopcyjnej.

9. Adoptujący osobiście odbiera psa z domu tymczasowego, choć w wyjątkowych sytuacjach może zwrócić się do Fundacji o pomoc w organizacji transportu za ewentualnym zwrotem poniesionych kosztów.

10. Fundacja może odmówić adopcji, gdy:
a) w domu kandydata zamieszkuje dziecko poniżej 6 roku życia,
b) kandydat nie jest odpowiednio przygotowany do adopcji (szczególnie, jeśli pies wymaga specjalnych warunków bytowych lub wyjątkowego traktowania),
c) w toku procesu adopcyjnego pojawiły się istotne wątpliwości.

11. Fundacja zastrzega sobie prawo do niewielkiej zwłoki czasowej przy podejmowaniu każdego kroku procesu adopcyjnego, jednakże może być ona spowodowana tylko i wyłącznie przez czynniki organizacyjne lub czynniki od Fundacji niezależne. Zwłoka nie może być przedłużana w czasie bez należytego uzasadnienia. 

12. Adoptujący nie ponoszą żadnych kosztów zarówno w procesie adopcyjnym, w momencie samej adopcji oraz po jej zakończeniu. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że Warta Goldena jest organizacją, która utrzymuje się z datków i darowizn, mile widziane jest symboliczne wsparcie w dowolnej formie. Wpłata na konto Fundacji, przekazanie karmy, akcesoriów czy leków to pomoc dla psów, które czekają na adopcję w domach tymczasowych.

13. Po zakończeniu adopcji nowy właściciel zwierzęcia proszony jest o informowanie (osobiście lub poprzez forum) o stanie zdrowia i wszystkich istotnych zmianach warunków życia i zdrowia psa. Udzielanie dodatkowych informacji dotyczących wspólnego życia psa nie jest koniecznym, ale bardzo mile widzianym punktem okresu po adopcji.

14. Fundacja rości sobie prawo do odzyskania wyadoptowanego psa, gdyby okazało się, iż dalsze jego przebywanie w domu docelowym stało się niemożliwe z powodów leżących po stronie domu adopcyjnego.

15. Fundacja nie posiada psów, które mogłyby pracować w dogoterapii.

16. Fundacja zastrzega sobie prawo zmiany zasad adopcji po uprzednio zamieszczonej na forum informacji.