Kwestią, która często pojawia się wśród właścicieli psów, jest sytuacja, w której ich pies nauczył się zasad, takich jak „nie przewracać śmieci”, ale gdy został sam, pies złamał regułę, mimo że właściciel myślał, że „wie, że zrobił źle.”

Problem ten jest spowodowany błędnym założeniem, że psy, tak jak ludzie, mają poczucie „właściwego” i „złego”.

Rzeczywistość jest taka, że ​​psy uczą się rzeczy w kategoriach „bezpiecznych” lub „niebezpiecznych”.

 

Pies, który wydaje się łamać zasadę, o której „wiedział, że nie powinien”, nauczył się, że złamanie tej zasady jest niebezpieczne gdy obecny jest front ludzki (wpadnę w kłopoty, jeśli zobaczą, jak przewracam), ale bezpieczne, gdy jest sam (mogę przewrócić kosz, kiedy moi ludzie są na zewnątrz i wtedy nie wpadam w kłopoty).

 

Psy są niesamowicie fantastycznymi stworzeniami, które mogą wzbogacić nasze życie i nauczyć nas bardzo wiele – ale nie są malutkimi ludźmi.

Stosowanie motywów ludzkich do ich wychowania może prowadzić do nieporozumień.

 

Innym częstym tego przykładem jest sytuacja, w której ludzie błędnie interpretują język ciała psa, z powodu podobieństwa do ludzkiego działania lub emocji.

Tak jest w przypadku psów, które mrużą oczy, nie nawiązują kontaktu wzrokowego, skręcają się i odwracają głowę.

Ta seria sygnałów oznacza „proszę, nie bądź na mnie zła”, a nie „czuję się winny”.

 

Te i wiele innych sytuacji mogą być dla nas mylące, lecz możemy ich uniknąć.

Zachęcamy do lektury „Sygnały uspokajające” i inne z polecanej listy tutaj. Te pozycje w prosty sposób wyjaśnią Wam jak właściwie dogadać się z Waszym pupilem.