#WartoWiedzieć

 

MĄDRY PSI NOS, CZYLI O TYM, DLACZEGO TWÓJ PIES TYLE WĄCHA! 🐶

 

📌 Wszystko, co pies wie o świecie zawdzięcza swojemu nosowi. Ilość informacji, którą zdobywa dzięki zanurzania nosa w futro innych psów lub obwąchiwaniu ich pozostawionego moczu na ulicy, jest wręcz niewyobrażalna.

Często nam właścicielom widok naszego psa wąchającego odbyt innego czworonoga wydaje się, delikatnie mówiąc, niezręczny, a nierzadko odpychający. Zdarza się też, że niektórzy wręcz nie pozwalają na to, by ich pupil mógł w ten sposób „zapoznać się” z mijanym psem i karcą go za takie zachowanie. A szkoda, bo dla psa obwąchiwanie zada drugiego psa jest tak jak dla nas włączenie kanału telewizyjnego z najświeższymi informacjami.

 

Czego psi nos dowiaduje się poprzez obwąchiwanie drugiego psa? 🐾

☑️ rozpoznaje tożsamość psa – potrafi ustalić, czy ma do czynienia z suką, czy z psem bez patrzenia pomiędzy nogi, bo jest w stanie poprzez nozdrza odbierać zapach hormonów,

☑️ potrafi ustalić gotowość do kopulacji,

☑️ jaką chorobę przechodzi lub niedawno przeszedł,

☑️ rodzaj diety i to co jadł w ciągu dnia, zwłaszcza ostatni posiłek,

☑️ potrafi wywęszyć wiek, bo starzenie się u psów jest procesem metabolicznym,

☑️ potrafi wywęszyć emocje u drugiego psa, czy jest szczęśliwy, wystraszony, czy zaniepokojony.

 

Te same informacje pies jest w stanie ustalić na podstawie wąchania na ulicy moczu, który pozostawił inny pies kilka godzin wcześniej. Znaczenie moczem, jest metodą komunikacji między psami, ale jest to bardziej rodzaj wiadomości pozostawionej dla innych psów, niżeli udział w konwersacji. Psy z informacji zawartych w moczu dowiadują się, czy osobniki żeńskie są gotowe do rozmnażania, a u samców o ich pewności siebie.

 

☝🏻 Dlatego jeśli następnym razem spróbujesz zabronić swojemu psu obwąchiwania okolicy lub odbytu drugiego psa, pomyśl, czy podobałoby się Tobie, gdyby ktoś odciął Ciebie od dostępu do codziennych informacji, które sprawdzasz w swoim telefonie lub na ekranie telewizora?

 

#FundacjaWartaGoldena #WartaEdukuje #Wąchanie