Topniejący śnieg, krokusy, przebiśniegi, bociany, poranny śpiew ptaków… tak! nadeszła WIOSNA! To słowo brzmi tak przyjemnie, że aż czujesz promienie słońca padające na Twą twarz… lecz wraz z wiosną i jej pięknem obudziły się również  KLESZCZE  z tego powodu przygotowaliśmy kilka słów na temat tych pasożytów.

 

Czym są i gdzie występują
Kleszcze to pasożyty, należące do gromady pajęczaków. Wyodrębniono już ponad 850 gatunków, z których w Polsce można znaleźć około dwudziestu. Najczęściej spotykane w Polsce, a tym samym niosące największe zagrożenie, są dwa gatunki: kleszcz pospolity i łąkowy. Ten pierwszy występuje głównie na terenach podmokłych w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach miejskich, wzdłuż leśnych dróg i ścieżek spacerowych, pogranicza lasów i łąk. Zaś kleszcz łąkowy występuje na pastwiskach, w ogrodach i ogródkach działkowych, skwerach, parkach, silnie zakrzewionych obszarach.

 

Kiedy można je spotkać
Potocznie przyjęło się, że kleszcze aktywne są w okresie od marca do października. Jednak zapewne wielu z nas miało wątpliwą przyjemność spotkać te pasożyty już w lutym, czy też jeszcze późnym listopadem. Wynika to ze zmian jakie zachodzą w naszym klimacie. Kleszcze zapadają w letarg dopiero gdy temperatura spada poniżej 4 stopni C. Zarówno w ciągu roku jak i doby można zaobserwować dwa szczyty aktywności. Najmocniejsza aktywność roczna przypada na: maj-czerwiec i wrzesień-październik. Zaś w ciągu dnia szczyt porannej aktywności trwa od pierwszej rosy do południa, a wieczorny od 16 do zmroku.

 

Dlaczego stanowią zagrożenie
Kleszcze są nosicielami mikrobów powodujących choroby zarówno u naszych pupili jak i u nas samych. Do najczęściej występujących chorób odkleszczowych należą: babeszjoza, borelioza, erlichioza, haemobartenelloza, tularemia, kleszczowe zapalenie mózgu oraz gorączka plamista. Wiele z tych chorób, jeśli za późno zdiagnozowane, może doprowadzić do śmierci.

 

Jak można zabezpieczyć psa
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór środków chroniących przed kleszczami. Najczęściej stosowane są preparaty typu spot-on. Są to kropelki, które należy wylać bezpośrednio na skórę karku. Okres na jaki dają zabezpieczenie to ok 3-4 tygodni. Kolejnym zabezpieczeniem dość często spotykanym, są specjalne obroże. Zaleca się ich stosowanie w przypadku pupili o krótkiej sierści, jednak odpowiednio założone (przylegające do ciała, aby substancja czynna rozprowadzana była po skórze) chronią również rasy o dłuższym włosie. Czas działania niektórych obroży to nawet 7-8 miesięcy. Dostępne są również tabletki doustne. Jednak trzeba pamiętać, że podawanie jakichkolwiek leków należy konsultować z weterynarzem, a wcześniej wykonać odpowiednie badania. Tabletki można podawać tylko psom zdrowym, bez problemów z wątrobą, nerkami, trzustką. Badania należy również powtórzyć po kilku miesiącach stosowania tabletek, aby się upewnić, że nie dzieje się nic niepokojącego.

 

Jak prawidłowo usunąć kleszcza
Jeśli już znajdziesz wbitego kleszcza nigdy nie smaruj go żadnymi środkami chemicznymi, masłem czy tez alkoholem! Pasożyt dusząc się wymiotuje, więc jeśli jest nosicielem, zwiększa to ryzyko zakażenia krwi żywiciela. Kleszcze usuwamy, chwytając je tuż przy samej skórze, ruchem obrotowym ku górze. Można do tego wykorzystać pęsetę lub specjalne narzędzie typu łapki, które znajdziecie w sklepach zoologicznych i u weterynarza. Zaleca się również założenie jednorazowych rękawiczek. Po wyciągnięciu kleszcza, ranę należy zdezynfekować i sprawdzić czy usunęliśmy pasożyta w całości, a następnie uważnie obserwować zachowanie pupila przez kolejne dni. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego w okolicach rany po kleszczu lub w zachowaniu psa, koniecznie wybierz się na konsultacje do weterynarza!