Zapewne wielokrotnie widzieliście posty z informacją, że szukamy domu tymczasowego dla naszych nowych podopiecznych. Może nawet chcieliście się zgłosić, ale gdzieś w środku, kłębiły się myśli pełne obaw i mnóstwo pytań czym tak naprawdę jest taki dom i czy podołacie temu wyzwaniu?

Dom tymczasowy, najprościej mówiąc, jest to miejsce, w którym pies jest przygotowywany do adopcji. Lecz co oznacza stwierdzenie, że pies jest już gotowy do adopcji? To właśnie odpowiedź na to pytanie w pełni da nam obraz  funkcjonowania domu tymczasowego. Musimy sobie uświadomić, że psy które trafiają pod opiekę Fundacji to, najczęściej psy wyciągnięte ze schroniska, porzucone, skrzywdzone, chore.  Psy, które mają już dość spory bagaż doświadczeń, często tych negatywnych.

Pies gotowy do adopcji, to taki, który umie prawidłowo funkcjonować u boku człowieka, jest zdrowy, lub prawidłowo zdiagnozowany, jeżeli leczenie jest długotrwałe.

 

Jaka jest rola DT?

Pierwsze dni, tygodnie pobytu psa w DT to obserwacja jego zachowania, charakteru, kondycji zarówno  fizycznej i psychicznej. Sprawdzamy reakcje psa na różne sytuacje, np. jak zachowuje się podczas jedzenia,  jak chodzi na smyczy, czy zna podstawowe komendy, jak reaguje na dotyk w różnych częściach ciała, jak zachowuje się w stosunku do mężczyzn, kobiet, dzieci , osób starszych, innych zwierząt, czy potrafi samodzielnie zostać w domu, jak zachowuje się w trakcie jazdy samochodem, czy też na wizycie u weterynarza.

Rola weterynarza jest bardzo znacząca we współpracy z DT. Każdy DT ma obowiązek sprawdzenia stanu zdrowia psa, którym się opiekuje. Bardzo często nie znamy historii psów jakie trafiają pod skrzydła naszej Fundacji, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza.  Na początku sprawdzana jest waga psa, stan uszu, oczu, przewodu pokarmowego, serca, odbytu (gruczoły), stan łap (ew. rtg), robiona jest morfologia i biochemia z krwi, odrobaczenie, szczepienie przeciw chorobom wirusowym i wściekliźnie, przeprowadzany jest zabieg kastracji czy sterylizacji.

 

Co dalej?

Czy po diagnozie zachowania i stanu zdrowia możemy powiedzieć, że pies jest gotowy do adopcji? Jeszcze nie, ale jesteśmy na dobrej drodze. Przez następne dni, tygodnie, DT koordynuje leczenie psa, jeżeli jego stan zdrowia tego wymaga, oraz pracuje z psem w obszarach, które wymagają uwagi. Pies jest uczony m.in. ponownego zaufania do człowieka, zachowywania czystości w mieszkaniu, luźnego chodzenia na smyczy, reagowania na podstawowe komendy jak np. wracanie na zawołanie. Poza tym: zostawania samemu w domu, prawidłowych kontaktów z innymi zwierzętami, wchodzenia po schodach, jazdy w windzie, spokojnego funkcjonowania w mieście (oswajanie z przechodniami, rowerzystami, ruchem ulicznym), a także wszelkimi bodźcami, które dla psa mogą być stresogenne.

Wiemy zatem, za co odpowiedzialny jest dom tymczasowy, to teraz odpowiedzmy sobie na pytanie kto może taki dom stworzyć.

 

Czy to mogę być JA?

Może to być każda osoba, która ma doświadczenie w pracy z psem i będzie miała czas, który poświęci podopiecznemu oraz posiada odpowiednie warunki mieszkalne na przyjęcie czworonoga pod swój dach. Procedura jest bardzo zbliżona do procedury adopcyjnej. Nie każdy wie, że wszelkie koszty utrzymania psa ponosi nasza Fundacja; dostarczamy karmę, wyprawkę, opłacamy leczenie. To, jak długo trwa opieka tymczasowa zależy indywidualnie od psa, jego postępów w nauce, poprawy stanu zdrowia i oczywiście zainteresowania ze strony potencjalnych domów adopcyjnych. Czasami pies przebywa w DT 3 tygodnie, a czasami 3 miesiące, a nawet dłużej.

Dlaczego to wszystko jest takie ważne? To na nas spoczywa odpowiedzialność dobrania odpowiednich opiekunów stałych dla psa. Takich, którzy prawidłowo zajmą się psem już do ostatnich jego dni, którzy świadomie podejmą się opieki nad nim, nawet jeśli pewne obszary będą wymagać dalszej pracy. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu psa do osób tworzących dom tymczasowy, zwiększamy szanse na jego szczęśliwe życie w nowej, docelowej rodzinie.

 

Może to Ty uratujesz kolejnego psa?

Wypełnij ankietę:  https://docs.google.com/forms/d/128qp5LxDTMR2_KoWJIsFLqbWXnDU60KT24uyMcS1N2A/viewform?ts=59b9767f&edit_requested=true