7 sygnałów, że Twój pies potrzebuje stymulacji umysłowej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój pies wciąż niszczy twoje buty, nawet po długim intensywnym spacerze?

Wielu właścicieli psów obawia się, czy ich pies ma zapewnioną wystarczającą aktywność fizyczną, ale całkowicie zapominają o ćwiczeniach umysłowych.

Jeśli twój pies okazuje którykolwiek z poniższych sygnałów, może potrzebować mentalnej stymulacji, takiej jak trening, aktywujące zabawki i gry.

 

# 1 – Nie może się uspokoić

Czy twój pies co kilka minut ziewa, wierci się lub wstaje z pozycji spoczynkowej? Psy, które nie mogą się wyciszyć, nawet po wysiłku fizycznym, cierpią bo ich mózg, nie może się wyciszyć. Ćwiczenie ich umysłu pomoże mu się odprężyć i w końcu się uspokoić.

 

# 2 – Niszczy rzeczy

Jeśli twój pies strzępi, żuje, rozrywa i rozdziera twoje rzeczy, bez względu na to, jak wiele kilometrów z nim biegasz, prawdopodobnie musi również zmęczyć mózg. Daj mu zabawkę aktywującą, do której aby dostać się do środka musi się wgryźć lub rozwiązać zagadkę (ukrywanie zabawek jest wspaniałe!).

 

# 3 – Ściga ogon

Niektóre psy mają obsesję na punkcie ścigania swojego ogona. Często są to rasy pasterskie, takie jak Border Collie, ale każdy pies może zostać łowcą ogonów. Daj umysłowi swojego psa coś innego do roboty, a zaprzestanie pościgu (z wyjątkiem przypadków schorzeń medycznych). Może w tym pomóc nauka zaganiania piłki do siatki treningowej, lub nauka nowych sztuczek.

 

# 4 – Szczeka na wszystko

To pies, który zachowuje się tak, jakby „szukał kłopotów” – wszystko jest zagrożeniem, w tym wyimaginowany króliczek w rogu lub ty przechodzący przez drzwi. Dla takich psów trening jest absolutnie konieczny, ale daj również inne zajęcie psiemu mózgowi, niż wyobrażanie sobie zagrożeń. Daj mu jakąś pracę do wykonania – na przykład gdy dzwoni dzwonek, musi znaleźć swoją matę i położyć się – to pomoże w wyciszeniu.

 

# 5 – Kopie dziury

Czy twój pies wykopał dziurę do Chin na podwórku? Ponownie, jest to zazwyczaj zachowanie wywołane nudą. Daj swojemu psu coś do roboty na podwórku, coś co zaangażuje jego mózg, a będzie zdecydowanie rzadziej wykopywać twoje petunie. Niektórzy opiekunowie zwierząt domowych przygotowują swojemu psu skrzynkę z piaskiem, aby mogły sobie pokopać i chowają w nich różne atrakcyjne rzeczy, by psy mogły je odnaleźć – to wykorzystuje energię psychiczną i fizyczną!

 

# 6 – Bardzo dużo śpi

Możesz myśleć, że to dobrze, ale może to również być znak, że twój pies się nudzi i na pewno nie jest zdrowy. Jeśli twój pies śpi więcej niż twój kot, prawdopodobnie powinieneś wprowadzić kilka nowych zabawek.

 

# 7 – Skamle

Jeśli twój pies skamle bez konkretnego powodu (wykluczyłeś ból, strach, stres, zwrócenie na siebie uwagi itp.), może się nudzić. Pomyśl o tym, kiedy byłeś dzieckiem – co robiłeś, gdy się nudziłeś? Skandowałeś do swoich rodziców! Twój pies robi to samo. Poczekaj, aż się uspokoi, a następnie daj mu jakieś zajęcie, nową zabawkę lub pobaw się z nim.