Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Nie jest to radosna okazja do świętowania, ale warto zwrócić uwagę na ten rosnący problem.

Zwierzęta bezdomne to te, które w wyniku różnych zdarzeń losowych zostały pozbawione opieki człowieka. 💔

 

📍 Skąd się bierze problem?

Główną przyczyną jest brak kontroli nad rozmnażaniem się zwierząt oraz brak świadomości ich właścicieli. Biegający luzem po wiejskich bezdrożach Pan Kundelek może być odpowiedzialny za znaczny wzrost populacji w swojej miejscowości.

Kolejną przyczyną jest porzucanie zwierząt przy ruchliwych trasach w okresie przedwakacyjnym. Kupione jako „prezent pod choinkę” stają się później ciężarem, którego trzeba się pozbyć.

Jako ostatni powód należy wskazać zagubione zwierzęta, które nie posiadają chipów ani adresatek. Wtedy powrót do domu jest bardzo utrudniony, a nawet niemożliwy.

 

📍 Jak możesz pomóc?

#niekupujadoptuj
W schroniskach, stowarzyszeniach i fundacjach czeka bardzo duża liczba fantastycznych zwierząt, które są gotowe kochać Cię miłością bezwarunkową. Dodatkowym plusem jest to, że najczęściej tymczasowi opiekunowie potrafią bardzo dobrze dobrać temperament zwierzęcia do odpowiedniego właściciela.

#sterylizacja #kastracja
Nie ulega wątpliwości, że jest to najlepszy sposób zapobiegania niekontrolowanemu rozrodowi zwierząt. Gminy bardzo często organizują na własny koszt akcje sterylizacji i kastracji zwierząt domowych. Bezpiecznie przeprowadzony zabieg w przyszłości uratuje wiele zwierząt od bezdomności!

#edukacja
… na temat świadomej adopcji zwierząt i właściwej opieki. Nie jest to kwestia życia w mieście lub na wsi, błędne przekonania na temat posiadania zwierząt pojawiają się niezależne od miejsca zamieszkania.

#wirtualnaadopcja #wow
Jeżeli nie możesz przygarnąć zwierzaka, możesz nieść pomoc pomagając organizacjom ratującym zwierzęta. Lista potrzeb jest bardzo długa, a niewielkie regularne wpłaty wystarczą, aby odmienić życie futrzaków.

 

#fundacjawartagoldena #światowydzieńzwierzątbezdomnych