Można pokusić się o stwierdzenie, że pewne grono osób na myśl o psie rasy Golden Retriever ma przed oczyma obraz słodkiej, puchatej kuleczki z reklamy papieru toaletowego lub psa anioła z ulubionego filmu z dzieciństwa. To osoby, które również z niedowierzaniem przyjmują do świadomości fakt, że Golden Retriever może ugryźć. Wszystko to jest niewątpliwie spowodowane popularnością jaką od wielu lat cieszą się te psiaki.

 

Apelujemy jednak aby nie zapominać o bardzo ważnej kwestii. Golden Retrievery to psy wymagające pracy z człowiekiem jak każde inne. Poniżej załączamy część wypowiedzi behawiorystki Beaty Leszczyńskiej, która była na wizycie u jednego z naszych podopiecznych. Fragment dotyczy obrony zasobów.

 

(…)Pies broni w domu zasobów. Takie zachowanie bardzo często jest prezentowane przez zwierzęta żyjące w napięciu emocjonalnym lub w stresie. Wygląda to tak, że pies, który żyje w emocjonalnym napięciu, a jego emocje są dla niego nie do zniesienia i nie może już dać sobie rady z frustracją, irytacją lub strachem, który przeżywa, zaczyna stosować strategię pilnowania jako swoiste „lekarstwo” na te emocje. Nie daję już rady, jest mi strasznie źle, więc muszę się czymś zająć, czymś co przyniesie mi ulgę, co będzie jakąś odskocznią i zajęciem głowy, chociaż na chwilę. Pilnuję więc nie czuję tak mocno tego co mi dolega, mam jakieś zastępcze zajęcie.


W przypadku psa o dużych potrzebach, a goldeny do nich się zaliczają, brak stymulacji, wyzwań, rozrywek i sporej dawki ruchu, bardzo szybko może doprowadzić do niedoborów w budżecie przyjemności, a co za tym idzie do pojawienia się frustracji lub irytacji czy złości. Goldeny to psy, które potrzebują aktywności umysłowej i fizycznej, a niezapewnienie niezbędnego minimum może prowadzić do takich właśnie niepożądanych zachowań. Rodzaj pogryzienia jest niepokojący i pokazuje jak wielkie jest napięcie psa.(…) Pies który broni zasobów może być niebezpieczny dla dzieci, zwłaszcza małych. W sytuacji, kiedy dziecko sięgnie po zabawkę może dojść do pogryzienia.


Wskazaniem na zmianę zachowania psa powinna być zmiana dotychczasowej rutyny. Pies powinien mieć więcej aktywności umysłowej, ruchowej, tropienia, węszenia, biegania. Powinien mieć więcej kontaktu z psami. Wskazane byłoby wprowadzenie podstaw treningu posłuszeństwa z wzmocnieniami pozytywnymi, by zmienić emocje psa.(…)